Kastrace pomáhají.

Když se pes ocitne na ulici, je městskou policií okamžitě odvezen do útulku. Lidé často nemají ani ponětí, kolik nádherných psů v útulcích čeká na novou šanci. Je velmi krátkozraké nechat svou fenku rodit štěňata. Ani s nejlepší vůlí nezajistíme, že se některá z nich neocitnou dříve či později také za mřížemi – třeba na celý zbytek života. Kastrace má ty výhody, že se nemusí opakovat. Je to jednorázový zákrok, který zajistí, že fenka již nezabřezne. A zdravotní výhody jsou neoddiskutovatelné.

„Verdikt zněl: Nádor na mléčné žláze. Zkusili jsme podstoupit drahou léčbu s vědomím, že už je příliš pozdě. Vše bylo zbytečné, jen jsme prodlužovali utrpení naší nejmilovanější Lucky. Nejvíc si vyčítám, že se nic z toho nemuselo stát – včasná kastrace by pomohla!“


 
 

Mýty a pravdy

Klikněte na mýtus a zjistěte pravdu.

PRAVDA: Vrozený instinkt psům velí chránit si dům a rodinu. Osobnost psa je určena převážně genetikou a prostředím, nikoli sexuálními hormony.

PRAVDA: Naopak! Feny kastrované před první říjí jsou ve skutečnosti mnohem zdravější (je např. garantována 100% ochrana před nádory na mléčné žláze). V zahraničí se běžně kastrují mláďata od čtyř měsíců věku – úspěšně a bez negativních dopadů na zvíře samotné.

PRAVDA: Zázrak zrození je velmi brzo zastíněn tím, že příliš mnoho psů je každoročně utraceno a tisíce jich trpí za mřížemi útulků bez vidiny normálního života. Raději svým dětem vysvětlete, že méně je někdy více a běžte společně nějakého útulkáče vyvenčit.

PRAVDA: Pokud pes nemá průkaz původu (PP), nemůže být považován za stoprocentně čistokrevného. Množíme-li tzv. čistokrevného psa bez PP (nebo neuchovněného psa s PP), nenávratně ničíme kvalitu daného plemene! Seriózní chov naopak podléhá přísným pravidlům, která mají své opodstatnění. Jednoznačně doporučujeme dát přednost pejskovi z útulku před pořízením si štěněte bez PP od množitele.

PRAVDA: Zvíře nezná koncept ega, jak ho chápou lidé. Rozmnožování je čistě pudovou záležitostí. A nemusíte se bát, kastrace nezmění základní povahové rysy zvířete.

PRAVDA: Většina domácích mazlíčků tloustne proto, že je majitel překrmuje a nezajistí jim dostatek pohybu.

PRAVDA: Je krajně nepravděpodobné, že by mláďata od vašeho psa měla stejné povahové rysy či vzhled jako jejich rodiče. Ani profesionální chovatelé toto nemohou garantovat. Každý pes je jedinečný. V útulcích čekají tisíce psů, kteří jsou roztomilí, chytří a nenahraditelní – stejně jako ten váš.

PRAVDA: Kastrace je jednorázový výdaj, který psům zajistí zdravější a plnohodnotnější život. Cena je závislá na hmotnosti zvířete a pohybuje se v řádu nižších tisíců korun. Tuto částku opravdu stojí za to našetřit. Kastrace je prevencí mnoha závažných onemocnění, za jejichž léčbu byste zaplatili mnohonásobně více. Adoptujete-li si zvíře z útulku, bude s velkou pravděpodobností již kastrované.

PRAVDA: I kdyby se vám opravdu podařilo rozdat všechna štěňata do dobrých rukou, nikde nemáte záruku, že se situace nezmění a štěně od vás za pár let neskončí neznámo kde. Při nejlepší vůli ani nezajistíte, aby se potomci vaší fenky nadále nemnožili. Z jednoho vrhu tak mohou vzejít desítky zvířat, jejichž osud bývá často velmi smutný – končí opuštění v útulcích.

PRAVDA: Pojďme se nad tím společně zamyslet. Žijeme v civilizované společnosti a každý den užíváme výhod, které nám přináší. Proč bychom tyto výhody měli upírat našim zvířatům? Představte si, že by v dnešní době dívky přiváděly na svět jedno dítě za druhým – od svých třinácti let. Kolik z nich by si takový život vybralo dobrovolně? A kdo z nás nikdy neužíval léky či nepodstoupil operaci, která mu zkvalitnila život? Nejsou tyto věci také proti přírodě?

Proč kastrovat - víte, že

Fenka nemusí mít jednou za život štěňata.

Kastrace zabrání:
- vzniku hnisavého zánětu dělohy,
- falešné březosti, která může přejít v zánět mléčných žláz,
- vzniku cyst na vaječnících,
- rakovině vaječníků a dělohy,
- rakovině mléčné žlázy,
- vzniku cukrovky,
- vzniku nádorů varlat a v okolí konečníku a zvětšení prostaty u samců.
(Léčba všech těchto onemocnění mnohokrát převyšuje náklady vydané za kastraci.)

Názor veterináře

MVDr. Lucie Veselá
(VETCENTRUM Duchek  s.r.o. - veterinární nemocnice Stodůlky)

Proč je důležité domácí mazlíčky kastrovat?
Kastrace je samozřejmě 100% prevencí vzniku nechtěných štěňat a koťat. Ale je také prevencí závažných zdravotních komplikací, které mohou nekastrované zvíře během života potkat. Sníží se také riziko útěků psů za fenami a u venkovních kocourů zmenšuje radius, ve kterém se pohybují (tzn. nižší riziko srážky s autem nebo odstřelu myslivcem). U samců po kastraci se omezuje teritoriální chování a agresivita vycházející z boje o samice.

Chci si přečíst celý rozhovor...

Video