Kastrace pomáhají.

Tisíce koček trpí na ulici, nebo čekají v útulku na nový domov. Většině z nich se druhé šance nikdy nedostane. Toto utrpení je zbytečné a my víme, jak mu zabránit. Nechte svou kočku včas vykastrovat a dopřejte jí tak zdravý a šťastný život. I kočky mají právo užívat výhod, které civilizace přináší.

„V každém městě i na vesnici je tolik koťat, co každý rok umřou ve strašných bolestech. Dřív jsem věřila tomu, že se kočka ze všeho vylíže sama. Je to hnusná pověra, které jsem naletěla. Lidi, otevřete oči a nechte svou kočku včas vykastrovat, než bude mít malé.“


 
 

Mýty a pravdy

Klikněte na mýtus a zjistěte pravdu.

PRAVDA: Naopak kočky kastrované před první říjí jsou ve skutečnosti mnohem zdravější. V zahraničí se běžně kastrují koťata od čtyř měsíců věku – úspěšně a s pozitivními dopady na zvíře samotné. U nás se obvykle zákrok provádí až od šesti měsíců. Bohužel se najdou i veterináři, kteří nevykastrují zvíře dříve než v roce života. Uvědomme si, že již půlroční kočka může zabřeznout a od té doby rodit koťata až 3x za rok!

PRAVDA: Zázrak zrození je velmi brzo zastíněn tím, že příliš mnoho koček je každoročně utraceno, tisíce jich trpí bez pomoci v ulicích měst i vesnic. Je jich příliš mnoho na to, abychom byli schopni pomoci všem. Raději svým dětem vysvětlete, že je důležitější kvalita života. Je lepší starat se o malý počet dobře prospívajících zvířat, než podporovat utrpení a neustále navyšovat počty koček.

PRAVDA: Pokud kočka nemá průkaz původu (PP), nemůže být považována za stoprocentně čistokrevnou. Množíme-li tzv. čistokrevnou kočku bez PP (nebo neuchovněnou kočku s PP), velmi tím ničíme kvalitu daného plemene! Seriózní chov podléhá přísným pravidlům, která mají své opodstatnění – pečují a zušlechťují dané plemeno. Doporučujeme dát přednost kočce z útulku před pořízením kočky bez PP od množitele.

PRAVDA: Kastrace nezmění základní povahové rysy zvířete, v žádném případě kočky nepřestanou lovit myši. Zvíře navíc nezná ani koncept ega, jak ho chápou lidé. Rozmnožování je u koček čistě pudovou záležitostí.

PRAVDA: Většina domácích mazlíčků tloustne proto, že je majitel překrmuje a nezajistí jim dostatek pohybu, u koček např. formou hry.

PRAVDA: Je krajně nepravděpodobné, že by mláďata od vaší kočky měla stejné povahové rysy či vzhled jako jejich rodiče. Ani profesionální chovatelé toto nemohou garantovat. V útulcích čekají kočky, které jsou roztomilé, chytré a nenahraditelné – stejně jako ta vaše.

PRAVDA: Kastrace je jednorázový výdaj, který kočce zajistí zdravější a plnohodnotnější život. Cena se pohybuje v řádu stovek korun v závislosti na kraji a klinice. Tuto částku opravdu stojí za to našetřit. Navíc pokud si adoptujete kočku z útulku, bude velmi pravděpodobně již vykastrovaná.

PRAVDA: I kdyby se vám opravdu podařilo rozdat všechna koťata do dobrých rukou, nikde nemáte záruku, že se situace nezmění a kotě od vás za pár let neskončí neznámo kde. Při nejlepší vůli ani nezajistíte, aby se potomci vaší kočky nadále nemnožili. Z jednoho vrhu tak mohou vzejít desítky koček, jejichž osud bývá často velmi smutný – končí opuštěné a nemocné na ulici, ty šťastnější čekají na nový domov v útulcích.

PRAVDA: Pojďme se nad tím společně zamyslet. Žijeme v civilizované společnosti a každý den užíváme výhod, které nám přináší. Proč bychom tyto výhody měli upírat našim zvířatům? Představte si, že by v dnešní době dívky přiváděly na svět jedno dítě za druhým – od svých třinácti let. Kolik z nich by si takový život vybralo dobrovolně? A kdo z nás nikdy neužíval léky či nepodstoupil operaci, která mu zkvalitnila život? Nejsou tyto věci také proti přírodě?

Proč kastrovat - víte, že

- Kočka nemusí mít jednou za život koťata.
- Kočka i kocour po kastraci viditelně rozkvetou a jsou spokojenější.
- Kočka po kastraci neztloustne, ani nepřestane lovit myši.
- Usmrcování či odkládání narozených koťat je trestný čin.
- Odebírání již narozených koťat je pro kočičí matku týráním.
- Neustálý koloběh mrouskání, porodů a kojení kočku velmi vyčerpává.
- Nekastrované kočky často postihne rakovina dělohy a vaječníků, kocoury zase rakovina varlat.
- Kastrovat lze i již březí kočku.
- Kastrace má blahodárný vliv na zdraví koček i kocourů.
- Již půlroční kočka může zabřeznout, mláďata může mít až 3x do roka.
- Nechtěná koťata často v bolestech umírají na infekční choroby (např. na „kočičí rýmu“)

Názor veterináře

MVDr. Lucie Veselá
(VETCENTRUM Duchek  s.r.o. - veterinární nemocnice Stodůlky)

Proč je důležité domácí mazlíčky kastrovat?
Kastrace je samozřejmě 100% prevencí vzniku nechtěných štěňat a koťat. Ale je také prevencí závažných zdravotních komplikací, které mohou nekastrované zvíře během života potkat. Sníží se také riziko útěků psů za fenami a u venkovních kocourů zmenšuje radius, ve kterém se pohybují (tzn. nižší riziko srážky s autem nebo odstřelu myslivcem). U samců po kastraci se omezuje teritoriální chování a agresivita vycházející z boje o samice.

Chci si přečíst celý rozhovor...

Video

Kočka nemusí mít jednou za život koťata.
Kočka i kocour po kastraci viditelně rozkvetou a jsou spokojenější.
Kočka po kastraci neztloustne, ani nepřestane lovit myši.
Usmrcování či odkládání narozených koťat je trestný čin.
Odebírání již narozených koťat je pro kočičí matku týráním.
Neustálý koloběh mrouskání, porodů a kojení kočku velmi vyčerpává.
Nekastrované kočky často postihne rakovina dělohy a vaječníků, kocoury zase rakovina varlat.
Kastrovat lze i již březí kočku.
Kastrace má blahodárný vliv na zdraví koček i kocourů.
Již půlroční kočka může zabřeznout, mláďata může mít až 3x do roka.
Nechtěná koťata často v bolestech umírají na infekční choroby (např. na „kočičí rýmu“)

Vtipné video nabádající ke kastracím již ve čtyřech měsících věku.
Více na FIX AT FOUR.